Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, a właściwie konsolidacja kredytów, ułatwia poradzenie sobie z nadmiernym zadłużeniem. Przeprowadzając konsolidację kredytów można łatwo i stosunkowo szybko zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań i dodatkowo obniżyć nową ratę.

dla kogo kredyt konsolidacyjny

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Z pewnością pozwala lepiej kontrolować domowe finanse, mając do regulowania jedną miesięczną ratę. Ale czy jest opłacalna ekonomicznie? Konsolidacja kredytów i pożyczek może okazać się opłacalna w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipotecznie. Wówczas taki kredyt jest znacznie niżej oprocentowany od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Drugi przypadek, to zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na warunkach znacznie lepszych od spłacanych aktualnie zobowiązań.

Ponieważ z kredytami konsolidacyjnymi są również powiązane koszty kredytowe, chociażby odsetki, to trudno osiągnąć korzyści finansowe z konsolidacji.

Rzecz jasna, aby kredyt konsolidacyjny był jak najtańszy, to konieczne jest porównanie kredytów w bankach, na podstawie przedstawionych ofert kredytowych.


Kredyt na zakup samochodu - samochodowy i gotówkowy. Dwa rodzaje kredytów na sfinansowanie zakupu auta.


Niska rata kredytu konsolidacyjnego

To, w takim razie, dla kogo jest kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim dla tych osób, które chcą:

  • obniżyć nową ratę i znacznie poprawić płynność finansową w domowym budżecie,
  • zwiększyć zdolność kredytową i ewentualnie ubiegać się o dodatkową gotówkę lub o wysoki kredyt gotówkowy w przyszłości (większy niż przed konsolidacją).

Zredukowanie liczby spłacanych kredytów, to immanentna cecha konsolidacji. Trzeba jednak pamiętać, że niższa miesięczna rata kredytu (a niekiedy może być ona mniejsza nawet o 30-50%) wynika z wydłużenia okresu jego spłaty (w stosunku do konsolidowanych kredytów i pożyczek). Ale wówczas wpływa to na łączną kwotę odsetek do zapłaty. W konsekwencji prowadzi to do zwiększenia wysokości zadłużenia w porównaniu do stanu przed konsolidacją.

Warto zatem przeprowadzić obliczenia i sprawdzić, czy konsolidacja się nam „opłaca”. A przede wszystkim zastanowić się, jaki jest główny cel jej przeprowadzenia.

Oczywiście, zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu, sprawdzi naszą indywidualną sytuację finansową, dokonując oceny kredytowej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Pożyczka gotówkowa pozabankowa przez internet

Każdy kredyt gotówkowy ma wady